TARİHİ KİLİSEDE 30 YIL SONRA İBADET

Bölgede yaşanan terör olayları yüzünden 1980’li yıllarda Midyat’a bağlı Anhil Köyü’nden göç eden Süryaniler geri dönüşlerini, dillere destan ve hafızalardan kolay kolay silinmeyecek tarihi bir törenle kutladılar. En son 30 yıl önce ayin yapıldıktan sonra göç sebebiyle ibadete kapatılan Mor Eşayo ve Mor Kuryakus kiliseleri yenileme ve tadilat çalışmalarının ardından törenle ibadete açıldı. 

Almanya, Belçika, Hollanda, İsveç, ABD, İsviçre, Fransa, Polonya, Irak, Suriye ve Avusturya’dan gelen yüzlerce Süryani’nin yanı sıra Midyat Kaymakamı Fatih Akkaya, Belediye Başkan Yardımcısı M. Tevfik Baysal, Avrupa Süryani Birliği (ESU) Başkan Yardımcısı Tuma Çelik ve Mıhellemi Derneği Başkanı Mehmet Ali Aslan, açılışa katıldı.

Avrupa ülkelerinden geri dönüş yapmalarıyla birlikte büyük bir yapılanmanın da içine giren Süryani aileler, yerleştikleri köylerinde villa türü lüks villalar inşa ederken, mabetlerini de aslına uygun restore ediyorlar. Göç ettikleri köylerine geri dönmenin sevincini yaşayan 87 Süryani aile, 600 bin TL harcayarak aslına uygun restore ettikleri kiliselerini, görkemli bir törenle ibadete açtılar. Yöreye has Midyat taş işçiliğinin ve süslemelerinin kullanıldığı restorasyonla kilise ayrı bir güzellik ve sadelik kazandı. Avrupa ve Ortadoğu’dan gelen yaklaşık 2 bin Süryani’nin katıldığı açılış töreni kutlamaları iki gün iki gece sürdü. 7’den 70’e her yaştan Süryani vatandaşın ilgi gösterdiği açılış törenin de davetliler, Süryani sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde; Şexani, Bagiye, Hassade Raks, Delilo ve Bablekan oyunlarını oynayarak açılışa renk kattı.

30 yıl sonra ilk ibadet

Restore Edilen Kilise'nin Ön KapısıSüryaniler günlük ibadetlerini de yapabilmek için 4. yy. inşa edilen Mor Eşayo Kilisesi ile 6. yy. yapılan Mor Kuryakus kilisesini genel bir tadilattan geçirdikten sonra Turabdin Metropoliti Mor Timetheos Samuel Aktaş tarafından ibadete açıldı. Süryaniler, Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş, önderliğinde topluca dua edip, ayin düzenledi. İncil’den okunan ayetlerle başlayan anma töreni, okunan ilahiler ve yapılan dualarla sürdü. Ayinin sona ermesinin ardından günün anlam ve önemine değinen Turabdin Metropoliti Timotheos Samuel Aktaş, “Kilisenin bu denli özenli restore edilmesi takdire şayan bir çalışmadır. Maddi ve manevi destek veren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Süryaniler Anayasada tanınmalı

Bu topraklarda yaşamak ve geri dönmek istediklerini söyleyen Avrupa Süryani Birliği (ESU) Başkan Yardımcısı Tuma Çelik, anavatanlarından uzakta yaşayan Süryani insanların beyin olarak, ruhsal olarak aslında bu topraklarda yaşadıklarını belirterek, yaşamlarının bundan sonraki dönemini bu topraklarda sürdürmek istediklerini açıkladı.

Somut olarak Süryanilerin varlığının anayasal olarak bilinmediğine işaret eden Çelik, “Açılım sürecinde Süryanilerin de Anayasada tanımlanması gerekiyor. Bunun yanında sosyal, kültürel ve ekonomik şartlarında geliştirilmesi için devletin yapması gereken alt yapı çalışmaları var. Bunlar yapılırsa geri dönüşler hızla artacaktır.”

Kiliselerin hem tarihi açıdan hem de köyde yaşayan Süryanilerin üzerinde bıraktığı etkiler açısından önemli olduğuna işaret eden Çelik şöyle konuştu: “Kiliselerde yapılan onarımları tüm Süryani halkımıza göstermek ve Avrupa’nın değişik ülkelerine göç eden insanlarımızın dönme umudunu canlı tutmak istedik. Köyde yapılan çalışmalar geri dönüşleri daha da hızlandıracak ve bu topraklara dönmek isteyen insanlarımızın sayısını daha da çoğaltacaktır. Bugüne kadar yapılan onarım ve çalışmaların bireysel duygularla yapılıyordu ama bundan sonra geri dönüşler ve çalışmalar daha güçlü bir şekilde olacaktır. Biz bu topraklarda yaşamak istiyoruz. Topraklarımıza geri dönmek istiyoruz. Bunu yapabilmek içinde çeşitli kurumların, çeşitli kesimlerin bizlere yardımcı olması gerekiyor.” diye konuştu.

Bizim için mutlu bir günAçılıştan Bir An

Enhil Köyü Süryani Muhtarı Kenan Karataş, “Kiliselerimizin açılışını yaptığımız için bugün çok mutluyuz. Köylülerin günlük ibadetlerini yapabilmeleri için kiliselere ihtiyaç vardı. Süryani ailelerimiz evlerini onardı ve köyde yaşıyorlar. Bütün Müslüman dostlarımız ile Süryani halkımız açılışta hazır bulundu. Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan Süryanilerimiz kiliselerin açılışına çok sevindiler. Her sene bir önceki seneden daha iyi seneden gelişmeler yaşanıyor. Bölgede huzur var çok memnunuz.” dedi.

Enhil, Midyat’ın kalbidir

Avrupa’ya göç eden Süryanilerin birer birer değil, onar onar dönmelerini istediklerini aktaran Midyat Belediye Başkan Yardımcısı M. Tevfik Baysal, “Yerel yönetim ve sade vatandaş olarak geri dönüşlerden mutluluk duyacağız. Burası büyüyen, gelişen, değişen ve aynı zamanda parlayan bir köydür. Enhil, Midyat’ın kalbi konumundadır. Süryani cemaatinin ibadetlerini yapabilmeleri için onardıkları kiliselerin açılışının devamını bekliyoruz.” dedi.

Haber ve Fotoğraflar: Midyathabur Gazetesi, M.Halis İş  ; Güncelleme Tarihi: 4 Ağustos 2010

 http://www.suryaniler.com/haberler.asp?id=679

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: