Belediye Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçeleri ile Süryanice ve Ermenice Bilen Personeline 25 Lira Daha Fazla Verecek

May 13th, 2011

 

Diyarbakır Sur Belediye Başkanlığı, Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçeleri ile Süryanice ve Ermenice bilen personeline 25 lira daha fazla ödeme yapılacağını açıkladı.

Sur Belediye Başkanlığı ‘Çok dilli belediyecilik’ çalışmaları kapsamında aldığı kararı toplu sözleşmeye de koydu. Belediye ile personel arasında yapılan iş sözleşmesinde evrensel dil olan İngilizcenin yanı sıra yerel diller olan Kürtçe (Kurmanci ve Zazaca), Süryanice ve Ermenice dillerinde kurslara katılıp sertifika alan personele ek 25 lira ücret ödeneği belirtildi.

Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Belediye İş Sendikası ile yapılan toplu iş sözleşmesinde yer alan ‘Beldemizde yaşayan halkımızın çok dilli ve çok kültürlü sosyal yapısından kaynaklı belediye hizmetinin daha verimli ve etkin yapılabilmesi için; işveren çalışanlarına yönelik İngilizce, Kürtçe (Kürmanci ve Zazaca), Süryanice ve Ermenice dillerinde Eğitim amaçlı kurslar düzenler’ maddesine bir ek madde koyduklarını söyledi.

Demirtaş, sözleşmeye ‘evrensel dil olan İngilizcenin yanı sıra, Kürtçe (Kurmanci ve Zazaki), Süryanice ve Ermenice dillerinin kurslarına katılıp sertifika alan personellere ek olarak 25 lira verileceği’ şeklinde madde eklediklerini kaydetti.

Demirbaş şunları söyledi: “Toplu iş sözleşmesinde ilçe sınırları içinde çok dilli ve çok kültürlü yaşamın dikkate alınarak hizmetin daha verimli olabilmesi için, personele yönelik, İngilizce, Süryanice ve Ermenice dilleri ile Kürtçenin diğer lehçelerinde eğitim amaçlı kursların açılması maddesine ek olarak bu dilleri bilen ve bunu belgelendirenlere ek 25 lira ödenecek. Bu maddeyi eklemenizin amacı personellerimizin dil öğrenmelerini sağlayarak halka daha iyi daha kaliteli hizmet vermeleri için halkla iletişim sorunlarını ortadan kaldırmaktır.”

http://akunq.net/tr/?p=5547

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: