SÜRYANİ KİLİSESİNİN ÇAN KULESİ YIKILIYOR

 
 
Turabdin’de yer alan Süryani köyü Zaz (İzbırak) ‘da bulunan tarihi Mor Dimet Kilisesi’nin çan kulesi yıkılma tehditiyle karşı karşıya. Nüfusunun çoğu Avrupa ve Amerika’ya göç etmiş bulunan Zaz köyünde bulunan bu kilisede yıllardır tek başına kalan iki Süryani bulunuyor. Zaz köyüne sahip çıkan bir rahip ile rahibe yıllardır bu köyde ikamet edip yaşamaktadır.

2001 yılında bu rahip ile rahibenin kilise içinde kalabilmesi için kilise avlusu içinde bir bina ve çan kulesi inşaa edilir. O tarihten beri kullanımda olan bu bina bölümü ve çan kulesi, devlet yetkilileri tarafından alınan bir kararla yıkılacak.

 

Bu haberle ilgili görüşlerine başvurduğumuz Almanya Göttingen Üniversitesi’nden sayın Gabriel Rabo, Zaz köyündeki bu kilisenin Süryanilerin hıristiyanlığı ilk kabul ettiği zamanlarda inşaa edilen (Tahmini olarak M.S. ilk 5. yy‘lerde) bir yapı olduğunu belirterek Süryaniler açısından çok önemli bir ibadethane olduğunu söyledi.

Yapının kilise olma özelliğinden başka olarak, dış duvarlarında tarih öncesini ait yani M.Ö dönemlerinden kalma Akadça çivi yazısı olan yazılar da bulunduğunu ve Zaz köyünün isminin başka tabletlerde M.Ö 879 yılında “Zazabukha” olarak geçtiğini ve bu bölgenin bir askeri karargah olarak kullanıldığı ekleyen Gabriel Rabo; farklı kültürlere açılım yaptığını söyleyen bir anlayışın, bu yıkım kararını almakla siyasi bir saldırıda bulunabilecegi belirterek bu türdeki ibadethanelerde kiliselerin tamir edilme yetki ve salahiyetin asıl sahiplerine bırakılması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Süryanilerin geride bıraktığı tarihi eserlerin kalıntıları üzerine yerleşim veya kiliselerin taşlarının özel binaların yapımında kullanım izni verilmemesi gerektiğini de belirten Gabriel Rabo, bu yıkım haberinden dolayı çok üzgün olduğunu belirterek bu yıkımın bir an önce yetkililer tarafından durdurulması gerektiğini ifade etti.

Kaynak ve Fotoğraf: Gabriel Rabo; Güncelleme Tarihi: 5 Haziran 2012

 http://www.suryaniler.com/haberler.asp?id=874

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: