2016/03/02

Pontos soykırımıRagıp Zarakolu

Yorgo Andreadis’in anısına…

Berlin. Haziran ayında Freie/Özgür Üniversite’deSüryani/Asuri Soykırımına ilişkin uluslararası bir akademik konferans düzenlenmişti.. Şimdi ise kadim Humbold Üniversitesinde, Uluslararası Pontos Soykırımı Konferansındayız. Bu alanda çalışan farklı milliyetlerden genç akademisyenleri görmek güzel. Bu da bir çeşit modern arkeoloji… Bu konuların yeterince araştırılmamış olması, akademik tutkuyu arttırıyor ki bu da güzel bir şey.

Batı ve Doğu Berlin’in bu iki üniversitesi arasında tatlı bir rekabet olduğunu hissetmemek mümkün değil. AmaHumbold’un Senato bölümünde duvarlarında Einstein, Max Planck ve diğerlerinin resimlerini görünce, Almanya’nın o parlak Weimar dönemini ve onu izleyen yıkım ve barbarlık dönemini hatırlıyorsunuz. Hele Senatoya çıkan mermer basamaklar üzerinde duvardakiMarx’ın ünlü 11. Tezi’ni okumak ayrı bir keyif.

Üniversite önündeki ikinci el kitap standlarından, Bloch’un<=”” b=”” style=”color: rgb(0, 0, 0); font-family: Verdana, Arial, Helvetica; font-size: medium; font-style: normal; font-variant: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; line-height: normal; orphans: auto; text-align: start; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: 1; word-spacing: 0px; -webkit-text-stroke-width: 0px; background-color: rgb(238, 238, 238);”>adlı kitabını satın alıyorum, yani İzler…Üniversitenin hemen karşısındaki alanda yakılan kitapların anısına yapılan ilginç anıt var. Yer düzeyinden, camın altında görünen boş kitap raflarının yansımasından ibaret, sade ama çok etkileyici bir anıt…

Devamı…  http://akunq.net/tr/?p=38859

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: