Mayıs 1918’deki Sardarapat, Baş Aparan ve Kharakilise savaşlarında Türk ordularına karşı kazanılan ve zaferler Ermenistan 1. Cumhuriyeti’nin temelleri oldu. Transkafkasya Federasyonu 26 Mayıs 1918’de üç cumhuriyete (Ermenistan, Gürcistan, Azercaycan) bölündü ve 28 Mayıs 1918’de Ermenistan Cumhuriyeti ilan edildi.

Ermenistan 1. Cumhuriyeti’nin (Ermenistan Cumhuriyeti) bağımsızlığını ve cumhuriyetin kuruluşu Tifliste Ermeni Uluslal Konseyi ilan etti.

29 Mayış’ta Taşnak (Ermeni Devrimci Federasyonu) Partisi Batı ve Doğu Bürosu oturumunda Hovhannes Khacaznunu Başbakan yain edildi, Başkent ise Yerevan bildirildi. Ermenistan 1. Cumhuriyeti 2 yıl hayatta kalabildi (1918-1920). Son Başbakan ise Simon Vratsyan oldu.

1920’de , Sovyet işgali ile kansız bir darbe sonucunda Ermenistan bağımsızlığını kaybetti ve Birinci Cumhuriyeti yıkıldı, 2 Aralık 1920’de son Başbakan Simom Vratzyan görevi bıraktı , Ermenistan Sovyetler Birliğine katıldı.

1991 yılında Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti bağımsızlığının ilan edilmekten sonra 28 Mayıs tatil günü ilan edildi. Ermeni halkı , Mayıs 1918’te veren mücadelede verdiği şehitler ve kahramanlarının anısına 1968 yılında Sardarabat’ta bir anıt kompleks dikti.

http://www.ermenihaber.am/…/28-May%C4%B1s-Ermenistan-…/58493

https://www.facebook.com/AnatoliaArmenians/

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: