ortodokslartoplulugu.org

 

 

 

Aziz Averkios         

  Sandıklı’da yaşamıs olan bir hristiyan önderi

               

         Phrygia bölgesindeki Sandıklı ovası, Hellenistik ve Roma döneminde Eukarpitikon Pedion (Eukarpia Ovası) olarak adlandırılmakta ve burada Eukarpia (Emirhisar), Brouzos (Karasandıklı), Hieropolis (Koçhisar), Otrous (Yanıkören ya da Otluk) ve Stektorion (Menteş) adındaki beş kent yer almaktaydı. Bu kentler Bizans döneminde bir birlik oluşturmuş ve yöreye  Pentapolis (Beş Şehir) adı verilmişti. Pentapolis’e üye olan Koçhisar’da  bulunan bir mezar yazıtı parçası yalnızca Anadolu’da erken Hristiyanlık dönemine ait bilgilerimizi arttırmakla kalmadı, fakat aynı zamanda kilise kayıtlarına göre İ.S. II. yüzyılda bu yörede yaşamış olduğu söylenip yazılan Aberkios (veya Latince Abercius, Avircius, Avercius) adındaki bir Hristiyan Azizi ile ilgili kuşku ve tartışmalara da son verdi. Aziz Aberkios’un hayat hikayesi kadar, Hristiyan Yazıtlarının Kraliçesi diye nitelenen bu yazıtın bulunuş öyküsü de son derece ilginçtir.

  1. yüzyılda yaşayan, adını bilmediğimiz bir Hierapolis’li (veya Hieropolis‘li ?), Roma imparatorlarından Marcus Aurelius devrinde (İ.S. 161-180) Phrygia’daki Hierapolis kentinin piskoposu olan Aberkios adındaki bir Hristiyan azizinin hayat hikayesini ve onun yarattığı mucizeleri ayrıntıları ile kaleme almıştı. Latince olarak Vita Abercii (Aberkios’un Hayatı) adı ile bilinen bu metin sayesinde büyük bir ün kazanan Aberkios, Kilise tarafından her yılın Ekim ayının 19. gününde anılır ve hatta Havari Paul ile bir tutulur oldu.

         Vita Abercii adlı eserde Aberkios hakkında -özetle- şu bilgiler yer almaktadır:

Aziz Averkios

«Aziz Aberkios’un Hierapolis kentinin piskoposu olduğu devirde imparatorlar Marcus Aurelius ile Lucius Verus tüm Roma imparatorluk kentlerine bir genelge göndererek, tanrılara kurban ve tütsü törenleri düzenlenmesini emretmişlerdi. Bu dönemde, bir geceyarısı, bir rüyanın etkisi altında kalan piskopos Aberkios, eline büyük sopa alarak, çoğu kurban töreninin yapıldığı Apollon tapınağına gider ve Apollon’dan başlayarak, Herakles, Artemis, Aphrodite ve diğer tanrıların heykellerini tahrip eder. Bunun üzerine ellerine meşaleler alan kızgın bir kalabalık Aberkios’un evine yönelir. Amaçları evi yakıp yıkmak ve Aberkios’u öldürmektir. Aberkios yanına müritlerini alıp pazar yerine (agora) götürür ve orada vaaz vermeye başlar. Oraya ulaşan kalabalık tam piskoposa saldıracak iken, bir raslantı sonucu, üç kişiye sara (epilepsi) nöbeti gelir ve Aberkios onları oracıkta iyileştirir. Bunun üzerine saldırganların tümü Hristiyanlığı kabul ederler ve ertesi gün en az 500 kadar kişinin vaftiz töreni yapılır. Bu olayı izleyen günlerde Aberkius’un evi yalnızca Büyük Phrygia’dan değil, aynı zamanda Asia, Lydia ve Karia eyaletlerinden de gelen inançlı ziyaretçinin hücumuna uğrar.

Birkaç gün sonra Aberkios’un vaazını dinlemek üzere kör bir zengin kadın gelir. Bu kadın, imparatorun dostu olan ve onunla önemli konularda sık sık yazışan, nüfuzlu ve saygın kişi Euxeinianus Pollio’nun annesi Phrygella’dır. Phrygella Hristiyanlığa geçtiğini açıklar açıklamaz gözleri görmeye başlar…

Devamı…  http://www.ortodokslartoplulugu.org/azizlerimizin-hayat-hikayeleri/aziz-averkios/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: