ortodokslartoplulugu.org

 

 

17 Aralık  Zakinthoslu Aziz Dionisios

 

Zakinthos’lu  genç Aziz Dionisios, zamanımıza yakın yιllarda yasamιstιr ve cok iyi bilinen mucizeleri,bugün  bile Zakinthos’ta gerceklesmektedir. Dolayιsιyla, onun kutsal hayatını tanımamιz oldukca önemlidir.

Zeki ve keskin zekâlı biri olarak, rahip olmaya karar verdikten kısa bir zaman sonra, Egina Piskoposu seçilir. Ancak, her çeşit insanî şöhret ve iktidarı bırakır ve rahiplik hayatına yeniden döner.

Onun aziz, mübarek ve kusursuz hayatı, çağdaş toplumları istilâ etmiş olan kötülük ve günaha karşı pozitif bir protesto idi. Bu da gösteriyor ki, hristiyan inancına göre bir hayat yasamak, her mevsim ve çevrede mümkündur.

Aziz Dionisios’un fazileti o kadar coğaldi ki; İsa Mesih’in örneğini hayrete şayan bir biçimde, candan ve yürekten taklit ederek, kardeşinin katilini affetti.Bununla kalmayıp, akrabalarının intikamından kurtulması için, onun kaçışına yardımda bulundu. Tevekkül ve affetmesi, insanı hayrete düşürecek cinsten oldugu için , Tanrι onu bol bol mükâfatlandırdı. Sadece vefatından sonra değil , hayattayken de ona mucizevî yetenekler verdi.

Bugün de, birçok insan onun arabuluculuğuna koşarlar ve Azizden hastalıklara şifa ile başka çeşit yardımlar da dilerler. Tanrι  nerede gerçek bir iman görürse, Azizin arabuluculuğuyla mucizeler yaratıyor. Bu da, gerçekten, Kontakion’unda da dediği gibi: «Muhtaç olanlara samimî – sıcak ve sürekli tehlikede bulunanlara bir koruyucu azizdir». 

AZİZİN HAYATI

Genç Aziz Dionisios, 21 Haziran 1547 tarihinde Zakinthos’ta, dindar ve asil bir aileden dünyaya geldi. Babasının adı Mokios Siguros ve annesinin adı da Pavlina idi.

İlmini, dindar ve bilge kişiler (öğretmenler) yanında aldı. Geniş görüşlü,zeki ve anlayisli  bir yapιya sahip olduğu için, bu dünyanın geçici ve boş olduğunu, ruhun da ölmez ve ebedî olduğunu anladı.

Böylece,  bir İsa Mesih askeri olmaya karar verdi. Dünya işleri ve yaşamsal ilgiler, onu Tanrι’nın hoşuna gidecek işleri yapmaktan alıkoydukları için, insanlardan uzaklaşmayı ve Tanrι’ya hizmette bulunmayı kararlaştırdı.

Anne ve babasιnι, vatanιnι ve zenginliği bir kenara itip, Zakinthos’un karşısında ve güneyinde bulunan Strofades adalarındaki manastıra gitti.

Orada, keşiş kuralları gereği, deneme süresini geçirdikten sonra keşiş elbisesini giydi. Aziz, yaşça genç olmasına rağmen, fazilette, kendisinden çok daha yaşlı ve erdemli kişileri bile geçiyordu. Maneviyatla ilgili kitaplar okuyarak geç vakitlere kadar uyumuyor ve böylece de Allah’a hamdüsena ve şükrediyordu. Bedeninin arzu ve isteklerine gem vurmak için günlerce oruç tutuyordu. Faziletinden dolayı, Rahip olarak atanmaya uygun görüldü.

Kutsal yerlere gidip ibadet etmeyi arzu ettiğinden dolayı, Başrahip ve diğer keşişlerden izin alarak Kiklades ve On İki Adalar’a gemi bulmak için gitti. Gemi bulmaya giderken Atina’dan da geçti. Rahip kurallarına göre, o bölgenin Başrahibine secde etmeğe gitti. Başrahip ise, Aziz Dionisios’un iyi şöhretini duymuştu ve kendisine, Egina Başpiskoposluğunu alması için teşvikte bulundu.

Aziz, alçak gönüllü biri olduğu için bazı itirazları vardı ve o görevi üzerine almayı istemiyordu. Ancak, Başrahip, ona baskı yaptı ve sonunda bu görevi üzerine almayı kabul etmekle geri adım attı.

Başrahip, Egina din adamları ve halkına yolladιgι mektupta, aday olan Aziz Dionisios’un şahsiyetini analiz ediyordu. Egina’nın tüm halkı,  kendilerine böyle aziz bir kişi yolladığı için Allah’a şükrettiler ve kendisini bir ruhanî önder ve öğretmen olarak kabul ettiler.

Böylece, Aziz Dionisios, Egina Piskoposu olarak atandı. Din kardeşlerine tavsiyeler ve ruha fayda getiren örneklerle dersler vermeye hiç durmadan  devam etti. Bununla, din kardeşlerinin ruhlarını yüceltmek istiyordu. Nasihat yaptığı yerlere, mıknatısın demiri çekmesi gibi, insanları  topluyordu…

 

Devamı…   http://www.ortodokslartoplulugu.org/azizlerimizin-hayat-hikayeleri/zakinthoslu-aziz-dionisios/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: