Ermenistan, kendi nüfusuna oranla en çok Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan 3. ülke

 Ermenihaber.am

Suriye’deki iç savaşın başlangıç tarihi olan 2011’den beri milyonlarca kişi mecburen evini terk ederek diğer ülkelere sığındı. En az 6 milyon insan mülteci haline düştü ve çoğu zaman en kirli pazarlıkların konusu oldu. Suriyeli göçmenler, canlarını, ailelerini ve tüm maddi varlıklarını kaybetme tehlikesine atılarak komşu Türkiye, Lübnan ve Ürdün’a sığındı veya  Batıya gitmenin yollarını aramaya başladı.

Bu süreçte 3 milyon nüfusu olan Ermenistan, hiç düşünmeden Suriyeli mültecilere kapılarını açtı. Ermenistan, kendi nüfusuna oranla en çok Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan 3. ülke. 17 bin Suriyeli mültecinin sığındığı Ermenistan’da, her 1000 kişiye 6 mülteci düşüyor. Ermeni halkına kendi trajik geçmişini hatırlatan Suriyeliler, ülkede içtenlikle karşılandılar.

Kısıtlı maddi imkanlarına rağmen Ermenistan hükümeti, göçmenlere geniş kapsamlı yardımlar sağlamaya çalışıyor. Ermenistan’da Suriyeliler ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor,  çocuklar ise okullarda eğitimlerine devam edebiliyor.

“Bir Aile Evlat Edin” girişimi çerçevesinde her Suriyeli aile, bir Ermeni ailenin desteğiyle sosyal ve kültürel hayatına alışmaya çalışıyor. Mültecilere ayrıca mikro ölçekli başlangıç kredileri de sağlanıyor.

AB ülkelerinin onda biri oranında GSMH’ye ve %17 işsizlik oranına sahip olan Ermenistan,  mülteciler için harcadığı çabalar için bugüne kadar yabancı ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan herhangi destek almadı.

ABD’deki Ermeni  Diasporasının bu yıl düzenlediği yardım kampanyaları sayesinde şu ana kadar 1.2 milyon dolar yardım toplandı. Suriyeli mültecilerin hayatında güvenli bir sığınak olan Ermenistan, tüm zorluklara rağmen Suriyeli mültecilerin hayatını kolaylaştırmak için çaba harcamaya devam ediyor.

Kaynak:   Ermenihaber.am
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: