Reşkotan Aşireti ve 1915 Soykırımı

Osmanlı İmparatorluğu’nun yürürlüğe koyduğu Ermeni soykırım planı, 27 Mayıs 1915’te başladığında, Reşkotan Aşiret Lideri, çevresindeki gayrimüslimlere dokunulmasına izin vermeyeceğini duyurur.

Diyarbakırlı yazar ve araştırmacı Gülisor Akkum, Gomidas Enstitüsü’nün Diyarbakır ziyaretiyle bağlantılı olarak Reşkotan aşiretinin günümüzde yaşayan torunlarını ziyaret etti, onlarla bizzat görüştü, yerinde araştırmalar yaptı ve “Reşkotan Aşireti ve 1915 Soykırımı” yazısını Özgür Gündem için yazdı.

1900’lü yılların başında Diyarbakır, Mardin ve Siirt üçgeni arasında bulunan bölgede, irili ufaklı birçok köy ve kaza bulunuyordu. Günümüzde il olan Batman, bu üçgen içinde yer alan İluh adında bir köydü. 1950’lerin başında bölgede petrol rafinelerinin kurulmasıyla hızla gelişerek 1957’de Siirt’e bağlı bir ilçe, 1990’da ise il olarak, bu üçgen içindeki küçük kırsal yerleşim birimlerinin merkezi oldu.

1915’e kadar bu bölge, Ermeni, Süryani, Êzidi ve Müslüman Kürtlerin yaşadığı heterojen bir yapıya sahipti. Bu bölgede yaşayan Müslüman Kürt aşiretlerinden Reşkotanlar, günümüzde Batman’ın ilçesi olan Beşiri (Qubîn) ve çevresinde yaklaşık 30 köye yayılmışlardı.

Devamı… https://www.facebook.com/ArevmdyanHayastan.WesternArmenia/posts/989365181166900

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: