ortodokslartoplulugu.org

 

Pisidya Antakyasından iman ikrarcısı Kutsal Pederimiz Yorgo (George)

 

Çocukluk çağında Tanrı’ya adanan Aziz Yorgo, İkonoklazm (Ortodoks kiliselerindeki ikonaların parçalandığı, kiliselere saldırıların olduğu dönem) zulümleri döneminde Pisidya Antakyası (Isparta, Yalvaç yakınında) ‘nın pisikoposu olarak seçilir.

Bu dönemde İstanbul’a çağırılan Kutsal Peder Yorgo, Tanrı’nın insan olarak vücut bulma (enkarnasyon) gizeminin tümünü saçmalık olarak gören sapkınlarla bir arada olmayı reddeder ve  bu yüzden sürgün ile cezalandırılır. Ömrünün sonuna kadar, çektiği binlerce zulüm, O’na iman ikrarcısı verilen tâcı kazandırır.

Onun, İznik Sinod’unun (24 eylül 787) ilk oturumunda, ikonaların parçalanması sapkınlığına resmi olarak karşı durmuş olan, Ortodoks pisikoposlar ile birlikte, Sinod’un diğer oturumlarına katılan ve kilise cemaatinin birlik içerisinde bütünleşmesini sağlayan, aynı kasabanın metropoliti, diğer Peder Yorgo’dan farklı olduğu sanılıyor. Anma günü 19 Nisan.

http://www.ortodokslartoplulugu.org/azizlerimizin-hayat-hikayeleri/19-%ce%bdisan-pisidya-antakyasindan-iman-ikrarcisi-kutsal-pederimiz-yorgo-george/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: