ortodokslartoplulugu.org

Protopresviteros* İoannis Vernezis

Aziz Mabet’in dinsel müdürü *

27 Mayıs Rus Aziz İoannis'in Hayatı ve Mucizeleri

Birinci Baskı

Rus Azizi İoannis Mabet’inin Vakfı

Prokopion Evia

ÖNSÖZ

Elinizde bulundurduğunuz bu kitap, selefim, kutsal önderim kendini Allah’a bağışlayan Halkida eski Metropoliti pek sayın Geron [*] Hrisostomos’un cesaret vermesiyle, Rus Azizi İoannis Kilisesi’nin sorumlu Protopresviteros tarafından, misyonerlik ruhu ve Allah’ın “evine gittiğinde, Allah’ın sana yad ettiklerini anlat” (Lukas [*]:8 – 39) prensibiyle yazılmıştır. Kitapta Allah’ın ianesi ve kendini Allah’a bağışlayan Aziz İoannis’in arzusuyla müminlerine görünen mucizeleri okuyacaksınız. Bunlar ki inancımızı pekiştirecek ve insan sevgisi, insanı koruma duygularıyla dolu Allah’ımızın sevgisini kazandıracaklardır. İkindi duasında okunduğu gibi O “yardımında güçlü, gücünde iyiliksever” ve emencik “Ona inanan, Ona umut eden herkese yardımcı” (İkindi duasında alınma) olmaktadır.

Madem ki inancımız mucizelerin Allah’ın varlığını ispat eden noktalar olup gösteriş veya sıradan olaylar olmadıklarıdır, İnsan sever Vakıfın Yönetim Kurulu kararı ve kutsal adetlerimize uyumlu olan elinizdeki bu genişletilmiş baskıyı kutsuyor ve okuyucularının ruhuna faydası olacağından emin olup, iyi neticeler diliyoruz.

Allah oğlu İsa, Kendi kilisesi [*] içerisinde mucizeler yapmakta kalmayıp, bunları da “her hangi bir dönemde yaşayan Azizleri” (Aziz Vassilios’un [*] Kilise için yazdığı eserinden alınma) tarafından devam ettirmektedir.

Osios İoannis – şahsı da bir mucize olup – kendisi de mucize yapma niyetine sahip idi. Müminler onu, fakir ve üzgünlerin koruyucusu, insanları hayatın tehlikelerinden koruyan bir liman, kara bahtın kurtarıcısı, sonu olmayan armağan deresi, olarak bilirler.

Kitapta sözü edilen olaylar, sıkça karşılaştığımız, mucizelerin varlığına şahit fakat mucizelere inanmayan, şahsiyetçi kişiliğe sahip insanları problemlendirecek, büyük bir olasılıkla Ramses’in katılığına (Eksodos [*] 2:13) sahip karakterleri bile yumuşatacak niteliktedirler. Bilinmeyen bir Allah’tan herhangi bir olgu beklemeyip “Allah’ın yapamayacağı yoktur” (Lukas 1:37) göz ardı ederler.

İnkar edemeyeceğimiz bir başka nokta ise, mucizelerin çoğu yalnızca onları kabul edenler tarafından bilindiği, onların da Allah’ın bu hediyesini suskunluklarıyla kabul edip yaşamlarını sürdürdükleridir (Markos[*] 1:44, Matheus[*] 7:4 ve 1:29).

Kalbimin derinlerinden kendini Allah’a bahşeden Aziz İoannis’in mümin kulu ve yardımcım rahip İoanni’ye teşekkür eder, Aziz’in duacılarına, Azizimizin yardımını dilerim.

HALKİDA METROPOLİTİ

HRİSOSTOMOS

İnsan sever, kendini Allah’a bahşeden Aziz Rus Rahibi İoannis Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

GİRİŞ 

Mucizelere Yeni İlaveler

Nasıl, on beş yıl evvelinin Halkida, İstiea ve Kuzey Sporades Metropoliti sayın Hrisostomos’un isteği üzerine mucizeleri kayıt ettimse (Osios Rus Azizi İoannis’in hayatı ve Yeni Mucizeleri, 1988), onun halefi Metropolit Hrisostomos (ilmi araştırmacı ve yazar: ‘Kendini Allah’a bahşeden Rus Azizi İoannis, Halkida, 2000’. Kitap Selanik Üniversitesi tarafından ödüllendirildi) ta benden “inkar edilemeyecek mucizelerin canlı şahidi olarak” halen yazılmamış mucizeleri kaleme almamı istedi…

Devamı… http://www.ortodokslartoplulugu.org/azizlerimizin-hayat-hikayeleri/rus-aziz-ioannisin-hayati-ve-mucizeleri/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: